Diabeet ja rasedus

Diabeet raseduse ajal

Kui olete rase, võib teil tekkida kõrge veresuhkru tase (nn rasedusdiabeet), isegi kui te pole kunagi varem diabeeti põdenud.

Lisateavet rasedusdiabeedi põhjuste, selle mõju kohta teie lapsele ja teile kui emale ning kuidas rasedusdiabeeti saab ravida.

Rasedusdiabeedi põhjused1

Rasedusdiabeedi täpne põhjus pole veel teada. Üks põhjus võib olla see, et platsenta poolt eraldatavad hormoonid, mis aitavad lapsel kasvada, takistavad insuliinil ema kehas korralikult toimimast. Seda nimetatakse insuliiniresistentsuseks.

Rasedusdiabeet tekib siis, kui ema organism ei suuda raseduse ajal piisavalt insuliini lisaks toota.

Insuliini on vaja selleks, et suhkur liiguks verest rakkudesse, kus suhkur muutub energiaks. Kui insuliini ei ole piisavalt, muutub veresuhkru tase liiga kõrgeks (nn hüperglükeemia).

Pregnant woman
Healthy eating during pregnancy

Tervislik toitumine rasedusaegse diabeedi korral

Tervislikul toitumisel on iga raseduse korral oluline osa, eriti oluline on see rasedusaegset diabeeti põdevatele naistele. Tuleb järgida üldisi tervisliku toitumise põhimõtteid: Vältige töödeldud toite, kuna need sisaldavad tühje kaloreid. Eelistage köögivilju ja naturaalset toitu. Jälgige süsivesikute tarbimist ja kontrollige regulaarselt veresuhkrut.

Süsivesikud mõjutavad teie veresuhkrut kõige rohkem!2

Süsivesikud on toitained, mis annavad kehale suurema osa energiast. Seetõttu on need tervisliku toitumise osana väga olulised. Süsivesikuid on erinevat liiki ja need mõjutavad teie veresuhkru taset erineval moel (kiiresti või aeglaselt). See tähendab, et peate jälgima söödavate süsivesikute liiki ja kogust.

Kas soovite teada, kui palju süsivesikuid sööte?
Alustage oma einete, jookide ja suupistete süsivesikute4 lugemist kohe! Toitumisalane teave ütleb teile, kui palju süsivesikuid toode sisaldab. Siltideta toiduainete, näiteks värskete toodete, puhul saate hinnata neis sisalduvate süsivesikute hulka. 
Kui registreerite enne ja kaks tundi pärast söömist oma süsivesikute tarbimise ning veresuhkru taseme, näeb teie diabeediravi meeskond, kuidas teie keha erinevatele einetele reageerib, ja saab selle alusel teile individuaalset ravi (kui seda vajate) ja toitumiskava plaanida.

Pidage arvet söödud süsivesikute üle4
Olenevalt sellest, kui palju erinevaid süsivesikuliike sööte, tõuseb veresuhkru tase kiiresti või aeglaselt. Seetõttu on süsivesikute arvestamine hea viis veresuhkru taseme kontrollimiseks.

Dieet ja kehaline aktiivsus
Individuaalne toitumiskava ja regulaarsed füüsilised tegevused on alati osa ravist. Üldiselt soovitavad tervishoiutöötajad mõõduka intensiivsusega kehalist aktiivsust suuremal osal päevadest vähemalt 30 minutit päevas. See võib hõlmata reibast kõndimist, ujumist või rasedate joogat.3

Mõju teile kui emale

Veresuhkur normaliseerub tavaliselt pärast sünnitust. Kui teil on see kord juba diagnoositud, on siiski võimalus, et kahel juhul kolmest võib see tulevaste raseduste ajal uuesti ilmneda.2

Mõnikord näitab rasedusdiabeedi diagnoos juba olemasolevat 1. või 2. tüübi diabeeti. Kui diabeet on alanud enne rasedust, siis see ei kao ja ravi tuleb jätkata pärast lapse sünnitust.

Naistel, kellel on olnud rasedusdiabeet, on hilisemas elus oht 2. tüüpi diabeedi tekkeks.3

Mother with her child
Newborn

Mõju teie lapsele4

Rasedusdiabeet diagnoositakse tavaliselt raseduse teisel poolel, siis kui laps kasvab aktiivselt.

Rasedusdiabeeti tuleb ravida, et vältida negatiivseid tagajärgi teile ja lapsele. Rasedusdiabeedi korral kandub kõrge veresuhkru tase ema verest lapse verre. Kui ema veresuhkru tase on tavalisest kõrgem, siis saab ka laps suhkrut tavalisest rohkem. Selle lisaenergia talletamise tõttu kasvab teie laps suuremaks ja tulemusena võib ta olla gestatsiooni aja kohta liiga suur (LGA).

Imiku kõhunäärme poolt toodetud lisainsuliini tõttu võib vastsündinutel olla sündides veresuhkru sisaldus väga madal ja suurem oht ka hingamisprobleemideks. Liigse insuliiniga sündinud lastel on lapseeas rasvumisoht ja täiskasvanuna 2. tüübi diabeedi oht.4

Rasedusdiabeedi ravi2

Oluline on järgida oma tervishoiutöötaja soovitusi ja alustada tema ettekirjutatud ravi võimalikult kiiresti.
Eesmärk on hoida veresuhkru tase normaalses vahemikus, mis on võrreldav rasedusdiabeedita rasedate naistega.

Individuaalne toitumiskava ja regulaarsed füüsilised tegevused on alati osa ravist.Võib-olla on vajalik veresuhkru kontroll ja insuliini süstimine.

Rasedusdiabeedi edukas kontrollimine võib aidata vähendada riski keisrilõikeks, mis võib osutuda vajalikuks, kui teie laps on liiga suur.2

Pregnant couple doing yoga

Hüpoglükeemia vältimine6

Füüsiliste tegevuste liik ja kestus mõjutavad veresuhkru taset erinevalt. Mõõdukas treening võib vähendada veresuhkru taset. Teatud veresuhkrut langetavad ravimid, nt insuliin, koos pikaajalise mõõduka treeninguga võivad tekitada hüpoglükeemiat (veresuhkru tase läheb liiga madalaks, mis võib muutuda ohtlikuks). Rääkige oma arstiga, kui võtate mis tahes ravimeid veresuhkru taseme vähendamiseks.

Teisest küljest võib intensiivne treening tõsta veresuhkru taset, kuna keha eraldab salvestatud suhkrut suure energiavajadusega toimetulekuks.

Selleks et kindel olla, kontrollige enne ja pärast treeningut veresuhkru taset.

Veresuhkru kontrollimine rasedusdiabeedi ajal on oluline7

Rasedusdiabeedi negatiivsete tagajärgede vältimiseks tuleks veresuhkru taset hoida teatud sihtvahemikus. Veresuhkrut jälgitakse vere glükomeetri abil. Sõrme torgates tuleb võtta tilk verd ja glükomeeter näitab, kui palju on veres sel ajal suhkrut.

Kuidas veresuhkru analüüsiks kõige paremini valmistuda

Veresuhkru taseme korrapärane jälgimine mängib olulist rolli asjakohaste raviotsuste tegemisel.8 Usaldusväärsete tulemuste saamiseks tuleb veresuhkru analüüsi tegemisel arvestada mõningate põhiliste ettevalmistustega.

  1. Kuna naha higijäljed, niiskus jms võivad mõjutada veresuhkru mõõtmistulemusi9, peske käed alati seebi ja sooja veega, loputage ja kuivatage korralikult.

  2. Lantsetid on ühekordselt kasutatavad tooted. Kasutage iga veresuhkru analüüsi jaoks kindlasti uut lantsetti.

  3. Järgige juhiseid vere glükomeetri kasutusjuhendist.

Need toimingud aitavad saada puhta vereproovi.

Diabeedi ja raseduse kohta lisateabe ning isikupärastatud nõuannete saamiseks pöörduge oma tervishoiutöötaja poole.

Viited:

1. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes. Accessed August 2020.
2. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-to-treat-gestational-diabetes. Accessed August 2020.
3. Noctor E, Dunne FP. Type 2 diabetes after gestational diabetes: The influence of changing diagnostic criteria. World J Diabetes. 2015 Mar 15;6(2):234-44. doi: 10.4239/wjd.v6.i2.234. PMID: 25789105; PMCID: PMC4360417.
4. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-will-this-impact-my-baby. Accessed August 2020.
5. https://www.diabetes.co.uk/gestational-diabetes/preventing-gestational-diabetes. Accessed August 2020.
6. https://www.diabetes.org/fitness/get-and-stay-fit/getting-started-safely/blood-glucose-and-exercise. Accessed August 2020.
7. Management of Diabetes in Pregnancy: Standards of Medical Care in Diabetes 2020 Diabetes Care 2020;43(Suppl. 1):S183– S192 | https://doi.org/10.2337/dc20-S014.
8. Immanuel J, Simmons D, Diabetes Care, 2018, Oct;41(10):20153-2058.
9. Barry H. Ginsberg. Journal of Diabetes Science and Technology. (Abstract Paragraph 1).